Łąki są odwiedzane przede wszystkim ze względu na walory estetyczne. Nie wiele osób wie, że posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat ziołolecznictwa pozwala na stosowanie roślinności obecnej na łące w celach leczniczych. Na jakie problemy zdrowotne mogą pomóc poszczególne rośliny?
Skrzyp polny
Choć ta zielona roślina wytwarzająca charakterystyczny skrzypiący dźwięk jest często postrzegana, jako zbędny chwast obecny na wilgotnych łąkach nie bez przyczyny wysuszona roślina często stanowi element dobroczynnych dla zdrowia mieszanek i suplementów. Bogactwo w tej roślinie krzemu sprawia, że skrzyp często stanowi dodatek suplementów na poprawę stanu skóry, włosów, czy paznokci. Wywar ten można stosować zarówno w formie napoju do picia, jak i w postaci płukanki do włosów. Skrzyp polny można również stosować w postaci odwaru wpływającego korzystnie na proces gojenia się ran. Oprócz tego herbatki zawierające ten składnik są polecane osobom zmagającym się z problemami związanymi z funkcjonowaniem układu moczowego.
Mniszek lekarski
W przypadku tej rośliny korzystne właściwości mają zarówno kwiaty, jak i liście, które najlepiej jest zbierać w słoneczne majowe dni, a także korzeń, który można wykopać spod ziemi w okresie jesiennym. Aby móc na własną rękę skorzystać z korzystnych dla zdrowia właściwości należy mniszek lekarski odpowiednio ususzyć, a następnie przechowywać. Podczas zbierania kwiatów należy jednak zwrócić uwagę, czy nie jest to mlecz polny, który, choć ma niezwykle podobny żółty kwiatostan, w przeciwieństwie do mniszka jest trujący. Mniszek ma zbawienny wpływ na stan układu pokarmowego. Roślina ta jest również naturalnym antyoksydantem.