Osoby pragnące posiadać w domu zwierzę wyjątkowo towarzyskie, a jednocześnie łatwe w opiece powinny koniecznie rozważyć zakup koszatniczki.
Jest to gatunek gryzonia, który przypomina połączenie zwykłego szczura ze świnką morską. Dorosły osobnik charakteryzuje się pozbawionymi futra uszami, brązowawym futerkiem, pomarańczowym uzębieniem oraz całkowicie łysym ogonkiem.
Koszatniczka w Twoim domu? Odpowiednia klatka to kwestia priorytetowa
Koszatniczka w warunkach domowych przeżywa średnio od 6 do nawet 8 lat. Waży między 180-300 g i osiąga długość od 25 do maksymalnie 30 centymetrów. W przeciwieństwie do innych gryzoni prowadzi dzienny tryb życie, a na dodatek świetnie dogaduje się z ludźmi – uwielbia być noszona na rękach czy głaskana. Nie wykazuje przy tym agresji. Jeśli zbyt długo pozostaje samotna, to może zacząć podgryzać własny ogonek albo wyrywać sierść.
Jednym z warunków prawidłowego rozwoju koszatniczki jest podawanie jej właściwego pokarmu. Najlepiej wybrać pełnowartościowy granulat bazujący na ususzonych korzeniach roślin i trawach, a także sianko wymieszane z ziołami. Z powodu zwiększonej tendencji do zapadania na cukrzycę należy bezwzględnie ograniczyć ilość owoców, orzeszków i ziaren słonecznika, czyli smakołyków bogatych w szkodliwy tłuszcz i cukry proste.
Istotną rolę odgrywa zapewnienie koszatniczce wystarczająco rozległej i wysokiej klatki metalowej, gdyż na co dzień lubi ona radośnie poskakać. Do niezbędnych elementów wyposażenia zaliczamy:
- poidełko ze świeżą wodą;
- grube gałęzie (idealne do wypoczynku, wspinania się i ścierania ząbków);
- niewielki hamak (ewentualnie domek);
- kołowrotek do biegania;
- pellet wysypany na dnie;
- tutaj znajdziesz więcej informacji o żywieniu koszatniczki.
Na koniec pamiętajmy, aby regularnie sprzątać klatkę oraz od czasu do czasu ją dezynfekować – np. poprzez zalewanie gorącą wodą z dodatkiem octu. Zniweluje to do minimum ryzyko rozwoju groźnych chorób skórnych czy bakteryjnych.