Maca peruwiańska pochodzi z Ameryki Południowej i nazywana jest peruwiańskim żeń-szeniem. Niegdyś była popularnym produktem spożywanym przez ludność Andów. Znajdowała także szerokie zastosowanie w ludowej medycynie. Maca jest bogatym źródłem białka, a także węglowodanów.
Ze względu na dużą ilość błonnika może regulować pracę układu pokarmowego.
Peruwiański żeń-szeń – podstawowe informacje
Ponadto maca dostarcza także żelaza, cynku, miedzi oraz witamin z grupy B. Wśród pozytywnych właściwości korzenia maca wyróżnia się:
- regulowanie gospodarki hormonalnej,
- poprawę nastroju,
- łagodzenie stresu,
- zwiększenie wydolności organizmu,
- poprawa pamięci i koncentracji,
- obniżanie ciśnienia,
- wspomaganie budowy masy mięśniowej,
- zwiększenie libido.
Korzeń maca najczęściej stosowany jest w formie suszonej lub sproszkowanej. Może zostać spożyty między innymi po wymieszaniu z sokiem lub wodą.
Nierzadko dodawany jest również do odżywczych koktajli, jogurtu czy płatków. Posiada on specyficzny smak, który może być nieco zaskakujący zwłaszcza w pierwszym kontakcie. Korzeń maca najczęściej wykorzystywany jest przez osoby aktywne, czyli sportowców, lecz także osoby intensywnie pracujące fizycznie ze względu na możliwość podniesienia wydolności organizmu oraz dodawanie energii. Maca sprawdza się również w przypadku osób narażonych na ciągłe napięcie nerwowe, czyli osoby pracujące pod presją czasu, ale także narażone na intensywny wysiłek intelektualny. Maca wspomaga funkcje poznawcze organizmu oraz uodparnia na stres.
Dlatego dedykowana jest również dla studentów w okresie sesji czy ten ważnych egzaminów semestralnych. Może być również wsparciem dla osób chorych podczas rekonwalescencji, osób mających niższa odporność czy też osłabionych.
Można gdzieś to u nas dostać? Brzmi jak fajne urozmaicenie diety.