Polskie łąki i ogrody obfitują w kwitnące zioła, a wiele z nich ma cenne właściwości, które od lat wykorzystuje się w kosmetyce. Wywary, czyli ekstrakty z roślin, dodane do kąpieli mogą nawilżać skórę, niwelować podrażnienia, ale też będą wpływać na nastrój i poczucie relaksu.
Kwiaty lub liście roślin wprowadzą do łazienki przyjemny klimat, a niektóre rośliny są wprost stworzone do pielęgnacji skóry podczas kąpieli.
Napary z roślin o właściwościach łagodzących podrażnienia
Ogórecznik lekarski to pospolita roślina, którą spotkać można w wiejskich ogrodach lub na łąkach. Roślina wchodzi w skład preparatów przeznaczonych do pielęgnacji wymagającej cery, w tym trądzikowej.
Łagodzi podrażnienia, niweluje uczucie świądu oraz stymuluje procesy regeneracyjne. Do kąpieli można używać wywarów przygotowanych z wierzchołkowych części roślin. Nawłoć pospolita to kolejny gatunek, który bez trudu można spotkać na łąkach. Roślina zawiera olejki eteryczne, saponiny oraz flawonoidy. Ma działanie przeciwzapalne. Do kąpieli używa się kwiatostanów i liści nawłoci, które należy zalać wrzącą wodą. Po 20 minutach napar należy odcedzić i wlać do wanny z gorącą wodą. Kąpiel powinna trwać 10 minut. Nagietek lekarski to gatunek charakterystyczny dla ziołowych, wiejskich ogrodów. Kwiaty nagietków są jadalne, można nimi przystrajać potrawy. Roślina to też cenny surowiec lekarski oraz kosmetyczny. Kąpiele z naparów nagietkowych działają odprężająco i kojąco na stany zapalne skóry.
Kwiaty i rośliny do relaksacyjnych kąpieli
Oprócz wspomnianego nagietka, do relaksacyjnych kąpieli używa się też innych ziół. Bardzo znanym gatunkiem jest lawenda wąskolistna. Olejek eteryczny obecny w roślinie ma działanie odprężające oraz usypiające. Kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego i płatków kwiatów pozwoli zrelaksować się po stresującym dniu. Mięta to zioło znane głównie z kuchni. Olejek mentolowy znajdujący się w liściach rośliny ma ciekawe działanie – orzeźwiające. Wystarczy przygotować odwar z mięty i wlać go do wanny z wodą. To znakomity sposób na ochłodę podczas upałów. Można wykorzystać również gotowe, czyste olejki eteryczne.
Fiołek trójbarwny, inaczej zwany bratkiem, działa na skórę kojąco, wygładza ją i odświeża. Kąpiel z dodatkiem naparu z kwiatów bratka i wrzosu usuwa zmęczenie, ale jednocześnie działa odprężająco. Płatki bratków i chabrów są często dodatkiem do soli do kąpieli, co pozwala stworzyć przytulny nastrój w łazience.
Nie trzeba nic kupować 🙂 dosłownie te rośliny rosną wszędzie na łąkach