Zaskroniec zwyczajny jest wężem średniej wielkości, który cechuje się smukłym ciałem. Jeśli chodzi o ubarwienie grzbietu, zaskroniec ma kolory szare w różnych odcieniach. Często zauważyć można drobne, ciemniejsze plamki, które układają się w rzędy. Faktem jest, że to zwierzę jest spotykane w naszym kraju. Co warto wiedzieć o zaskrońcu zwyczajnym? Gdzie najczęściej występuje to zwierzę? Co jest istotne?
Najważniejsze cechy zaskrońca zwyczajnego
Z tyłu głowy wąż posiada dwie, żółte lub kremowe plamy. Często mają one czarną obwódkę. Wiele zależy od populacji i podgatunku węży, przy cym spotykane są węże o jednolitym ubarwieniu, jak i te z widocznymi wzorami. Spód ciała węża jest kremowy, dalej ciemniejszy i ma liczne plamy w jasnym kolorze. Samice są większe od samców i osiągają długość 100-120 cm. Samce z kolei rzadko przekraczają 70 centymetrów.
Gdzie występuje zaskroniec zwyczajny?
To ciekawe zwierzę ma szeroki zasięg występowania. Spotykane jest na obszarze praktycznie całej Europy. Ponadto, zaskroniec zwyczajny jest spotykane w Azji Środkowej i Mniejszej oraz w północnej części Afryki. Nie dziwi nikogo fakt, że na tak dużych obszarach wyróżniamy kilka podgatunków. Różnią się one między sobą zasięgiem występowania, wielkością i ubarwieniem. Okazuje się, ze to najczęściej spotykany krajowy gatunek węża. Podobnie do innych gatunków gadów, zaskroniec zwyczajny podlega całkowitej ochronie.
Jak widać, zaskroniec ma ciekawe ubarwienie i występuje również w naszym kraju. Charakterystyczne dla węża są dwie plamy z tyłu głowy. Co do występowania, można go spotkać praktycznie w całej Europie, w Azji Mniejszej i Środkowej.